Projektowanie w Autodesk Inventor

Autodesk Inventor jest programem do komputerowego wspomagania projektowania (CAD), dedykowanym dla konstruktorów mechaników. Ideą programu jest modelowanie detalu jako bryły 3D oraz tworzenie złożeń składających się z pojedynczych części. Dopiero z tak przygotowanych trójwymiarowych modeli (detali i podzespołów) tworzona jest dokumentacja konstrukcyjna 2D.

Modelowanie 3D

Tworzenie trójwymiarowej bryły polega na zamodelowaniu gotowej części. Dopiero późniejsza dokumentacja 2D uwzględnia  wszelkie czynności obróbcze, które należy wykonać, by powstał dany detal. Każdej części można nadać odpowiedni materiał z biblioteki programu jak również dodawać własne.

Rozróżnia się dwa rodzaje modeli części – modele bryłowe oraz konstrukcja blachowa. Modele bryłowe to wszelkie części przestrzenne, np. wały, rury, odlewy. Konstrukcja blachowa to części, które są wypalane z arkusza blachy (laser, WaterJet). Inventor umożliwia wirtualne gięcie takich części z uwzględnieniem koniecznych naddatków materiału oraz późniejsze  utworzenie rozkroju części.

Złożenia

Projektując urządzenie ważne jest, aby wszystkie części pasowały do siebie a urządzanie funkcjonowało w planowany sposób. Wszystko to można sprawdzić na etapie projektowym, tworząc złożenie 3D. Wykorzystuje się do tego wcześniej narysowane detale oraz elementy znormalizowane (np. śruby, łożyska, kola pasowe) z bogatej biblioteki programu. Możliwe jest również tworzenie własnych bibliotek, najczęściej wykorzystywanych elementów. Ponadto, tworząc złożenie projektowanego urządzanie, istnieje możliwość wykonania analizy wytrzymałościowej MES.

Dokumentacja 2D

Zarówno modele jak i złożenia, poza modelem 3D muszą posiadać dokumentację 2D. Jest to podstawa do wykonania części i skontrolowania gotowego wyrobu. Autodesk Inventor umożliwia wykonanie pełnej dokumentacji wykonawczej, z uwzględnieniem nie tylko wymiarowania ale i tolerancji, chropowatości oraz zaznaczenia spoin. Dla dokumentacji montażowej niezwykle przydatne jest tworzenie prezentacji, czyli rozbicia zespoły na poszczególne części. Dzięki temu pokazać można nie tylko wszystkie części wchodzące w skład urządzenia, ale i kolejność ich montażu.

Generatory

Inventor posiada również szereg ułatwień do projektowania standardowych podzespołów. Są to m.in. generatory ram, wałów czy przekładni. Pozwalają one nie tylko zamodelować wszystkie części, ale i ułatwiają obliczenia wytrzymałościowe.