Polskie gry dla każdego?

Jeszcze kilka lat temu mówiło się otwarcie, że polska branża gier komputerowych nie ma nic do zaoferowania na światowych rynkach wydawniczych. W naszym kraju produkowane były jedynie pomniejsze tytuły, które nie cieszyły się specjalną popularnością nawet na naszym rodzimym rynku i nie zyskiwały popularności graczy. Wszystko zmieniło się za sprawą CD-Projektu, który wydał Wiedźmina – gra zdobyła popularność i uznanie graczy na całym świecie pokazując, że Polak jednak potrafi. Jakie mamy polskie studia gier i ile ich de facto jest?

Ile ich jest?
Jak policzył to na początku 2015 roku portal gram.pl, w Polsce mamy 158 firm, które w tamtym momencie prowadziły ponad dwieście różnych projektów. Ciężko mówić o tym, że są to jakieś olbrzymie liczby na skalę światową, jednak z pewnością jest to postęp w stosunku do lat ubiegłych. Jeden sukces napędza kolejne i pokazuje, że z każdą produkcją można się wybić.

Proste produkcje
Większość deweloperów zaczyna jednak od stosunkowo niewielkich produkcji, które są w stanie zrobić w maksymalnie kilkuosobowym zespole – w ten sposób nie tylko ogranicza się potrzebne koszty i produkcja jest stosunkowo budżetowa, ale jest również szansa na to, że przy dobrym pomyśle i dobrym wykonaniu gra zdobędzie uznanie graczy i nie tylko zwrócą się koszty jej produkcji, ale również pojawią się zyski. Zyski z gier nie są jednak sprawą oczywistą o czym należy zawsze pamiętać!

Gry mobilne?
Podstawą polskiej produkcji gier są przede wszystkim gry mobilne. Wynika to z łatwości w ich produkcji i tego, że większość graczy na smartphonach wymaga jedynie, aby tytuł był niezwykle grywalny i stosunkowo prosty. W tego typu produkcjach liczy się przede wszystkim dobry pomysł, a nie perfekcyjna grafika, wykonanie, czy złożoność produkcji. Tego typu gracze potrzebują krótkiej rozrywki podczas oczekiwania na autobus, pociąg, czy spędzając czas w kolejce do lekarza.

Podsumowując, polska branża gier komputerowych rozwija się cały czas. Pomimo tego, że tylko nieliczne ze studiów zdobywają rozgłos i popularność, to wiele pomniejszych produkcji pochodzi właśnie z Polski. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że za kilka lat branża gier komputerowych oraz na urządzenia mobilne rozrośnie się jeszcze bardziej i Polska będzie znana nie tylko z Wiedźmina, ale również innych projektów. Liczy się przede wszystkim odwaga w wykonaniu danego pomysłu, a nie samo jego wykonanie. Warto o tym pamiętać decydując się na samodzielną produkcję gry komputerowej – w końcu każdy pomysł może być rewelacyjny!