Oprogramowanie CAD 3D Inventor

Program Inventor został stworzony przez firmę Autodesk, jego pierwsza wersja trafiła do rąk użytkowników w 1999 roku i niemal od razu zdobyła ogromne uznanie. Z biegiem czasu ten program stał się prawdziwą klasyką, która zna chyba każdy, kto poważnie podchodzi doprojektowania przestrzennego.


Oprogramowanie CAD 3D Inventor to w pełni profesjonalny program do projektowania 3D elementów mechanicznych, tworzenia dokumentacji oraz symulacji produktów. Daje cały szereg interesujących możliwości. Można zarządzać produktami, a także dostarczać je swoim klientom, korzystając z niezwykle przydatnej funkcji prototypowania cyfrowego.
Na podstawie modelu wykonanego w programie Inventor możliwe jest wykonanie rysunków wykonawczych, złożeniowych, poglądowych i innych. Autodesk Inventor został specjalnie zaprojektowany do pracy z zespołami sięgającymi kilkunastu tysięcy elementów, co daje twórcom ogromne możliwości. Mogą wykonać nawet najbardziej skomplikowane modele i przetestować je online, co pozwala w znacznym stopniu zminimalizować koszty.

Program jest zintegrowany z systemem operacyjnym Windows.
Podstawowe moduły programu to:
– Moduł do tworzenia części (.ipt)
– Moduł do tworzenia złożeń (.iam)
– Moduł do tworzenia dokumentacji (.idw)
Przydatną funkcją jest moduł, który pozwala sprawdzić, jak działa pojedynczy, zaprojektowany element. Taka szczegółowa analiza oparta jest o solver ANSYS. Inna wartościowa funkcja programu Inventor to moduł do tworzenia złożeń, daje możliwość animacji i renderingu. Istnieje też specjalny szablon do gięcia blach. Ułatwia to pracę z częściami o stałej grubości. Od wersji 2010 „Hopper” rozbudowuje się moduł Mold Design dedykowany do tworzenia form wtryskowych. Z każdą nowa wersją, producent stara się wprowadzać nowe udogodnienia, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają prace projektantów oraz konstruktorów.

Pewną ciekawostką są nazwy poszczególnych wersji programu. Początkowo nawiązywały do kultowych marek amerykańskich samochodów. Na przykład Inventor 1 „Mustang” z 1999 roku czy Inventor 8 „Cherokee” z 2003. Natomiast od 2011 roku kolejne wersje są swoistym upamiętnieniem wybitnych wynalazców. Jest to między innymi Inventor 2011, „Sikorsky.

Trzydziestodniowa, testowa wersja programu jest dostępna za darmo na stronie producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *