Oprogramowanie CAD 3D Inventor

Program Inventor został stworzony przez firmę Autodesk, jego pierwsza wersja trafiła do rąk użytkowników w 1999 roku i niemal od razu zdobyła ogromne uznanie. Z biegiem czasu ten program stał się prawdziwą klasyką, która zna chyba każdy, kto poważnie podchodzi doprojektowania przestrzennego.


Oprogramowanie CAD 3D Inventor to w pełni profesjonalny program do projektowania 3D elementów mechanicznych, tworzenia dokumentacji oraz symulacji produktów. Daje cały szereg interesujących możliwości. Można zarządzać produktami, a także dostarczać je swoim klientom, korzystając z niezwykle przydatnej funkcji prototypowania cyfrowego.
Na podstawie modelu wykonanego w programie Inventor możliwe jest wykonanie rysunków wykonawczych, złożeniowych, poglądowych i innych. Autodesk Inventor został specjalnie zaprojektowany do pracy z zespołami sięgającymi kilkunastu tysięcy elementów, co daje twórcom ogromne możliwości. Mogą wykonać nawet najbardziej skomplikowane modele i przetestować je online, co pozwala w znacznym stopniu zminimalizować koszty.

Program jest zintegrowany z systemem operacyjnym Windows.
Podstawowe moduły programu to:
– Moduł do tworzenia części (.ipt)
– Moduł do tworzenia złożeń (.iam)
– Moduł do tworzenia dokumentacji (.idw)
Przydatną funkcją jest moduł, który pozwala sprawdzić, jak działa pojedynczy, zaprojektowany element. Taka szczegółowa analiza oparta jest o solver ANSYS. Inna wartościowa funkcja programu Inventor to moduł do tworzenia złożeń, daje możliwość animacji i renderingu. Istnieje też specjalny szablon do gięcia blach. Ułatwia to pracę z częściami o stałej grubości. Od wersji 2010 „Hopper” rozbudowuje się moduł Mold Design dedykowany do tworzenia form wtryskowych. Z każdą nowa wersją, producent stara się wprowadzać nowe udogodnienia, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają prace projektantów oraz konstruktorów.

Pewną ciekawostką są nazwy poszczególnych wersji programu. Początkowo nawiązywały do kultowych marek amerykańskich samochodów. Na przykład Inventor 1 „Mustang” z 1999 roku czy Inventor 8 „Cherokee” z 2003. Natomiast od 2011 roku kolejne wersje są swoistym upamiętnieniem wybitnych wynalazców. Jest to między innymi Inventor 2011, „Sikorsky.

Trzydziestodniowa, testowa wersja programu jest dostępna za darmo na stronie producenta.