Manipulatory 3DCONNEXION

Projektowanie multimedialne, bez względu na fakt czy dotyczy procesu architektonicznego, zarządzania przestrzenią, czy tworzenia animacji trójwymiarowych, to aktywność, która wymaga nie tylko dobrej znajomości oprogramowania, ale także olbrzymiej wręcz precyzji. Osiągnięciu jej pomaga specjalistyczny manipulator, który zapewnia stabilizację ręce i możliwość wykonywania bardzo szczegółowych ruchów, co przekłada się na osiąganie wyjątkowo dokładnych rezultatów projektowania. Dodatkowo, urządzenia takie przyspieszają pracę. 

Czym jest manipulator?
Manipulator 3D to specjalne urządzenie, które przeznaczone jest do wykonywania precyzyjnej pracy w aplikacjach przeznaczonych do projektowania, np. animacji. Manipulator umożliwia użytkownikowi programu w pełni swobodne i szczegółowe poruszanie się w trójwymiarowej przestrzeni aplikacji. Urządzenie porównywane jest do tradycyjnego joysticka do gier, który nieco wyszedł już z użytku. Manipulator posiada specjalne pokrętło, które kręci się w skali kilku stopni, ale posiada także możliwość wychylania w dowolnych kierunkach wraz z opcją wciśnięcia i wyciśnięcia ku górze. I to jest największa różnica między tym urządzeniem, a tradycyjnym joystickiem do gier. Manipulator cechuje po prostu większa ilość możliwych ruchów, co przekłada się na olbrzymią precyzję wykonywanych ruchów. Urządzenia takie idealnie współpracują z aplikacjami Autodesk, które przeznaczone są do tworzenia animacji czy projektowania przestrzennego. 

SpaceMouse
SpaceMouse to jedna z najsłynniejszych serii manipulatorów produkowanych przez lidera rynku 3dconnexion. Wśród nich, należy wymienić trzy najbardziej znane: SpaceMouse Pro, SpaceMouse PRO Wireless czy SpacePilot PRO. Wszystkie typy urządzeń odznaczają się olbrzymim profesjonalizmem, możliwością wykonywania pracy precyzyjnej oraz szeregiem rozwiązań o charakterze ergonomicznym, które znacznie ułatwiają pracę. 

Ergonomia 
Manipulatory SpaceMouse wyróżnia szereg ergonomicznych rozwiązań, które sprawiają, że praca z tymi urządzeniami jest wygodna, bardzo precyzyjna, niemęcząca i bezpieczna dla nadgarstków. To przede wszystkim mądre ulokowanie kontrolera, które umożliwia optymalne ułożenie palców, według własnej potrzeby, a także specjalna wypustka z podwyższeniem, która przytrzymuje swobodnie ułożony nadgarstek, co nie tylko nie męczy ręki, ale także eliminuje występowanie drgań. Dodatkowo, została ona wykonana z przyjemnego materiału, który zapewnia olbrzymi komfort skórze. 

Funkcjonalność
Produkty z serii SpaceMouse to przede wszystkim funkcjonalność, która umożliwia zaawansowaną nawigację. Dla przykładu, SpaceMouse Pro to rozwiązanie, które bazuje na swobodzie ruchu drążka kontrolera w sześciu stopniach. To właśnie ta technologia przekłada się na olbrzymią wręcz naturalność nawigowania, która pozwala pracować w oparciu o bardzo detaliczne kroki. Przesuwanie, przybliżanie, obracanie modeli jest bardzo płynne. Manipulator umożliwia zarządzanie swobodnego nawigowania poszczególnymi widokami, dzięki zawartym w panelu specjalnym klawiszom szybkiej zmiany obserwowanych widoków. Użytkownik otrzymuje także cztery inteligentne przyciski, do których można przystosować najczęściej wykorzystywane funkcje. 

Jak pracować z manipulatorami?
Manipulatory są to urządzenia, które przeznaczone są do tzw. pracy na dwie ręce. Taki typ aktywności doskonale znają twórcy animacji wirtualnych. Praca z manipulatorami wymaga trzymania ich w lewej ręce i nawigowania za jej pomocą, podczas gdy w prawej użytkownik trzyma tradycyjną mysz komputerową, którą przełącza poszczególne okna programu komputerowego, np. Maya. To właśnie z tego powodu jest tak ważne, żeby manipulator posiadał bardzo precyzyjny kontroler, który umożliwia nawigowanie w oparciu o kilkustopniowe ruchy. Lewa ręka jest zazwyczaj mniej ruchliwa, dlatego wymaga bardzo precyzyjnego i wygodnego urządzenia do pracy. Projektowanie przy wykorzystywaniu dwóch rąk, to znaczne przyspieszenie i ułatwienie wykonywanych czynności. Praca staje się szybka, mniej męcząca i bardziej efektywna.