Analizy symulacyjne w Autodesk Inventor

Nastran In-CAD to oprogramowanie pozwalające przeprowadzać analizy symulacyjne w środowisku Autdesk Inventor’a.

Czym jest Nastran?
Tytułowy Nastran to silnik obliczeniowy, pozwalający na tworzenie analiz liniowych, cieplnych, dynamicznych i niedynamicznych. Tego typu analizy symulacyjne mogą pomóc w sprawdzaniu wyboczeń, przeprowadzaniu testów zmęczeniowych czy modelowanie upadków. Co ważne, Nastran In-CAD jest w trakcie instalacji montowany bezpośrednio w środowisku Autdesk Inventor’a, co pozwala na modelowanie i testowanie w czasie rzeczywistym. Wielu projektantów stosuje go jako dodatkowe narzędzie do modelu wytrzymałościowego w Inventorze.

Jak obsługiwać analizy?

Nawet początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów z obsługą, ponieważ aplikacja została wyposażona w przyjazny dla użytkownika, przejrzysty interfejs, w którym łatwo znaleźć pożądane parametry. Wbudowana możliwość analizowania wielu modeli równocześnie sprawia, że analizy symulacyjne mogą być przeprowadzane w dowolnych środowiskach z liczbą obiektów zdefiniowaną przez samego użytkownika.

Najważniejsze cechy Nastran In-CAD

Poza wymienionymi wcześniej możliwościami warto dodać jeszcze takie jak ustalanie natężenia wibracji modelu, naturalna interakcja pomiędzy elementami, opcja użycia zaawansowanych modeli materiałowych, losowa responsywność obiektów czy definiowanie wytrzymałości na stres. Na oficjalnej stronie programu można znaleźć krótki prezentacje wideo, obrazujące każdą z wymienionych funkcji, a także znaleźć instrukcje i poradniki dotyczące wykorzystania Nastran w środowisku Autdesk Inventor’a. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł wykorzystać liczne możliwości dawane przez silnik.

Wymagania systemowe Nastran

Aby w pełni skorzystać z tej technologii, niezbędny jest system Windows 7/8 lub 8.1 – wszystkie w wersji 64-bit, a także co najmniej 2 GB pamięci RAM. Na najprostszej stacji roboczej trzeba zarezerwować 40 GB miejsca, zaś przy bardziej złożonych projektach – nawet 1 TB. Jeśli natomiast chodzi o procesor, to w grę wchodzi co najmniej dwurdzeniowy Intel Core i5 z wysokim taktowaniem.